استخدام مدیر سایت دورکاری

مدیر سایت یا وب مستر کسی است که وظیفه ی نگهداری از وب سایت را بر عهده دارد. مدیران سایت باید وب سایت های تحت نظارت شان را به طور دقیق کنترل نمایند و اطمینان داشته باشند که این وب سایت ها به درستی کار می کنند. نظارت بر اینکه وب سایت مورد نظر به کاربران و مخاطبین خود خدمات مطلوب را ارائه می کند، یکی از مهمترین کارهایی است که یک مدیر سایت انجام می دهد. یک مدیر سایت سرعت دسترسی به وب سایت و سهولت در دسترس بودن آن را کنترل می کند تا در مواقع بروز هر گونه اشکال به سرعت اقدام به برطرف کردن آن بنماید. در دنیای کسب  کارهای امروزی به مدیر یا مسئول ارشد وب سایت، وبمستر می‌ گویند. وبمستر یا همان مدیریت سایت مسئول طراحی، توسعه، بازاریابی و نگهداری وب سایت  است. یک مدیر سایت عموما با تمام مسائل در زمینه های طراحی گرافیکی، کدنویسی، برنامه نویسی و همچنین اصول مدیریتی آشنایی دارد. با استخدام مدیر سایت دورکاری می توانید این مسئولیت ها را به مدیریت سایت بسپارید.

در سایت های کوچک امور کمتری برای انجام وجود دارد و معمولا این سایت ها شخصا اداره می شوند. در واقع صاحبان این وب سایت های کوچک می توانند خود مدیریت سایت را برعهده داشته باشند و انجام امور مختلف از نگهداری و طراحی تا مدیریت محتوای وب سایت را به انجام برسانند. اما در سایت های بزرگتر همچون سایت های شرکتی یا فروشگاهی، مدیر سایت به عنوان کسی که نظارت می کند عمل می نماید و نقش سرپرست را ایفا می کند. در این سایت ها مدیر سایت، کارمندان تحت نظارت خود همچون کارشناسان پشتیبانی، مسئول روابط عمومی وب سایت، کارشناس فروشگاه اینترنتی، مسئول طراحی و گرافیک، گروه برنامه نویسی و سایر کارمندان اجرایی را هدایت و هماهنگ می نماید. شما نیز اگر می خواهید به عنوان مدیریت سایت مشغول به کار شوید می توانید رزومه ی کاری خود را برای ما ارسال کنید؛ و یا اگر برای سایت خود نیاز به مدیریت دارید می توانید با ما تماس بگیرید.

استخدام مدیر سایت دورکاری

مهمترین وظایف مدیر سایت

وظایف مدیر سایت در شرایط مختلف و برای مدیریت سایت های متفاوت ممکن است تا حدی متفاوت باشد. به عنوان مثال همان گونه که قبلا اشاره شد مدیر یک سایت شخصی و کوچک عموما خود شخص صاحب وب سایت می باشد. در این حالت اگر شما صاحب یک وب سایت هستید باید تمام کارهای مربوط به مدیریت آن را خودتان انجام دهید؛ یعنی کارهایی چون برنامه نویسی بخش های مختلف سایت، گرافیک و ثبت دامین بر عهده ی شما می باشد. البته اگر شما بر برنامه نویسی وب تسلط نداشته باشید و با تکنیک های طراحی نیز آشنا نباشید، می توانید با کمک گرفتن از نرم افزارهای مدیریت محتوا که کدهای آماده و طراحی شده را در اختیار شما قرار می دهد کارهای خود را به انجام برسانید.

اما مدیریت یک وب سایت شرکتی و یا وب سایت یک سازمان بزرگ که کارمندان زیادی دارد متفاوت خواهد بود. در این حالت اگر شما مدیریت سایت را بر عهده بگیرید، به کمک یک تیم متخصص مسئول نگهداری و توسعه ی یک وب سایت می شوید. و البته برای مدیریت چنین گروهی که شامل کارشناسان و متخصصان این امر است، شما نیز باید دارای مهارت های پایه در زمینه های مختلف همچون برنامه نویسی وب، موضوعات بهینه سازی سایت در موتورهای جستجو و دیگر امور باشید. استخدام مدیر سایت دورکاری و یا به صورت حضوری انجام می گیرد. در هر کدام از این حالت ها شما به عنوان مدیر سایت باید ارتباط مستمری با دیگر کارکنان داشته باشید. حال تصور کنید که مدیریت مجموعه ای از وب سایت ها را که متعلق به یک شرکت بزرگ اینترنتی با ترافیک بالا و کاربران بسیار زیاد است بر عهده بگیرید. در این حالت شما باید تخصص و تجربه ی بسیاری در زمینه ی کاری خود داشته باشید تا بتوانید در رقابت فشرده ی دنیای مجازی، وب سایت تحت نظر خود را به بهترین نحو مدیریت نمایید و در برابر رقبای کاری خود  پیروز شوید.

استخدام مدیر سایت دورکاری

در هر یک از وضعیت های ذکر شده در بالا مدیر سایت برخی از این وظایف را بر عهده دارد:

 • بررسی وضعیت سرور و هاست سایت
 • انجام اقدامات لازم برای حل مشکلات احتمالی
 • برنامه نویسی برای بخش های مختلف سایت؛ توسعه ی امکانات و ویژگی های آن
 • تهیه ی بانک اطلاعاتی از کاربران سایت به منظور اطلاع رسانی و تبلیغات
 • کنترل صحت لینک‌ های موجود در سایت، عناوین صفحات و به روزرسانی آنها
 • بررسی و رفع مشکلات مطرح شده توسط بازدیدکنندگان سایت
 • سئو؛ بالا بردن رتبه‌ ی سایت در موتور های جستجو با استفاده از تکنیک های بهینه سازی برای موتور های جستجو
 • بررسی نیازهای اطلاعاتی و خدمات مورد درخواست کاربران سایت؛ برنامه ریزی برای ارائه ی پاسخ به بازدید کنندگان
 • تهیه و ارائه ی گزارش های دوره ای و منظم به صاحبان سایت درباره ی نحوه ی عملکرد سایت
 • بررسی و یافتن سایت های پر مخاطب و مرتبط، به منظور در خواست لینک و یا سفارش تبلیغات در آن سایت ها
 • نظارت دائمی بر میزان رضایت کاربران از بخش های مختلف سایت
 • هدف گذاری در جهت ارتقای سهولت استفاده ی کاربران از بخش های مختلف سایت

تحصیلات لازم برای استخدام مدیر سایت دورکاری

به دلیل گسترش علوم فناوری اطلاعات و کامپیوتر در تمام دنیا، امروزه بسیاری از افراد شاغل در این زمینه مدارک دانشگاهی مرتبط با کامپیوتر ندارند؛ بلکه دانش خود را به طور تجربی، با استفاده از منابع اطلاعاتی موجود در سایت های علمی و با مطالعه ی منابع غیر درسی در این زمینه بدست آورده اند. البته طبیعی است که با وجود این منابع، تحصیل در یکی از رشته های علوم کامپیوتر در دانشگاه ها یا حتی آموزشگاه ها باعث درک و فهم بیشتر شما از کسب و کارهای اینترنتی خواهد شد و میزان موفقیت تان را افزایش خواهد داد. در نتیجه اگر می خواهید بدانید چه رشته های تحصیلی برای مدیریت سایت مناسب خواهد بود می توان گفت: دارندگان مدرک کارشناسی در علوم کامپیوتر، مهندسی نرم افزار، مهندسی فناوری اطلاعات و یا کارشناسی ارشد در یکی از گرایش های ارشد مهندسی کامپیوتر و گرایش های  ارشد مهندسی فناوری اطلاعات برای ورود به این شغل مناسب هستند. در استخدام مدیر سایت دورکاری شخصی که دارنده ی یکی از این مدارک تحصیلی است می تواند از آن به عنوان یک مزیت استفاده کند.

برای افراد در رشته های تحصیلی دیگر نیز همیشه این امکان وجود دارد که برای کسب مهارت های به روز در زمینه ی علوم کامپیوتر، در خصوص نحوه ی نگهداری و مدیریت وب سایت با شرکت در دوره های کوتاه مدت تخصصی در مراکز آموزشی معتبر مهارت های لازم را کسب کنند و از آخرین دستاوردها و ابزارهای مدیریت و توسعه ی وب سایت مطلع و بهره مند شوند.

فرصت های شغلی موجود برای یک مدیر وب سایت

با در نظر گرفتن افزایش مرتب تعداد وب سایت ها، می توان اطمینان داشت به ازای هر وب سایت حداقل به یک نفر به عنوان مدیریت سایت، مسئول مدیریت، نگهداری و توسعه ی آن نیاز است. همچنین بسیاری از افراد می توانند در شرکت های کامپیوتری و اینترنتی به صورت دورکاری استخدام شوند و به صورت تخصصی و جدی فعالیت نمایند. حتی گروهی از افراد می توانند با توجه به تخصصی که دارند برای خود یک کسب و کار مستقل راه اندازی نمایند و برای خود درآمد شخصی بیافرینند. اما در مجموع باید گفت بازار کار شغل مدیریت سایت در ایران رو به گسترش است. به علاوه با ادامه ی این روند، نیاز شرکت ها و سازمان ها به مهارت و تخصص مدیران سایت روز به روز بیشتر می شود و در نتیجه با گذشت زمان اهمیت کار آنها بیشتر روشن می شود. در آمد یک مدیر سایت با توجه به میزان تخصص، تجربه ی وی و در نهایت براساس نوع توافقی که با کارفرمای خود می کند، تعیین می شود. یک مدیر وب سایت که برای سایت شخصی خود کار می کند مستقل است نیزهر چه بیشتر کار کند در آمد بیشتری خواهد داشت. این مدیر با توجه به میزان تلاش، میزان تبلیغاتی که از سایر سایت ها و افراد گرفته، و میزان فروش محصولات و خدمات خود از طریق سایت می تواند درآمدهای متفاوتی داشته باشد. پس فرصت های شغلی متفاوتی در این زمینه وجود دارد و استخدام مدیر سایت دورکاری یا حضوری در این فرصت ها انجام می گیرد. استخدام مدیر سایت دورکاری

مهم ترین کارهای مدیر سایت

تهیه ی نسخه ی پشتیبانی (Backup)

تهیه ی نسخه ی پشتیبانی از وب ‌سایت اهمیت بالایی داد. زیرا به این ترتیب شما مطمئن می شوید که در صورت بروز هرگونه مشکل می توانید به آخرین نسخه ی ذخیره شده از سایت تان رجوع کنید. مدیر سایت با توجه به نوع کابرد سایت و سرعت قرارگیری اطلاعات در آن، می تواند عملیات تهیه ی نسخه ی پشتیبانی را به صورت روزانه و هفتگی انجام دهد.

بارگذاری محتوای وب‌ سایت و کنترل آن

قراردادن انواع مقالات به همراه تصاویر، گذاشتن ویژگی‌ های محصولات برای سایت های فروش و کارهای این چنینی به عهده ی مدیریت سایت است. به علاوه مدیر سایت پس از قرار دادن این موارد در سایت، باید آنها را مرور کند تا در صورت وجود اشتباهات احتمالی آها را اصلاح کند و به حداقل برساند. اصلاح مواردی همچون عکس ‌هایی در سایز نامناسب یا با کیفیت پایین یا کیفیت بیش از حد بالا، چک کردن اعتبار لینک‌ های ارجاع داده شده در متن، اصلاح ایرادهای نگارشی و علامت گذاری، مرور واکنشگرا بودن و کارهایی از این دست بر عهده ی مدیر سایت است؛ که با استخدام مدیر سایت دورکاری و یا حضوری باید این کارها را به انجام برساند.

نظارت دائمی بر وب سایت

مدیر سایت به طور دائمی باید سایت را رصد کند. زیرا گاهی بر اثر بروز مشکلی سرویس‌ های میزبانی سایت از دسترس خارج می‌ شوند و درنتیجه سایت تحت مدیریت وی بارگذاری نمی ‌شود. در نتیجه مدیر سایت با رصد دائمی سایت همیشه آماده است تا در صورت بروز چنین مشکلاتی اقدام به رفع آن نماید؛  یا در صورتی که این مشکل تکرار شود و لازم باشد برای تغییر هاست تصمیم گیری کند. استخدام مدیر سایت دورکاری

چک کردن سرعت بارگذاری سایت  استخدام مدیر سایت دورکاری

سرعت بارگذاری سایت فاکتور بسیار مهمی است. سرعت بالا در بارگذاری سایت باعث می شود تا تجربه ی کاربران از سایت خوشایند و مثبت باشد. سرعت بالای بارگذاری بر سئوی وب‌ سایت نیز تاثیر مثبتی دارد. عموما کاربران مختلف صبر چندانی ندارند و بیشتر از چند ثانیه منتظر بازشدن صفحات سایت نمی شوند. مدیر سایت با چک کردن  مداوم سرعت بارگذاری سایت می تواند در صورت بروز کندی سرعت یا هرگونه مشکلی به سرعت با کمک تیم فنی پشتیبانی سایت آن را رفع نماید.

بررسی آپدیت ‌های وردپرس، تم‌ ها و افزونه ها

برای مدیر سایتی که با سیستم مدیریت وردپرس کار می کند، یکی از مسائلی که اهمیت بسیار دارد این است که وردپرس همیشه در آخرین نسخه ی به روزرسانی شده باشد. مدیر سایت باید تم‌ ها و افزونه‌ ها را آپدیت کند و نیز نسخه‌ های قدیمی را حذف نماید، زیرا موجب کندی سرعت سایت می‌ شود. برای چنین خدماتی می‌ توان از شرکت ‌های فعال در این زمینه کمک گرفت و با استخدام مدیر سایت دورکاری این خدمات را دریافت نمود. وظیفه ی مدیر سایت این است تا ضمن نظارت بر درست اجرا شدن این موارد زمان اعمال این تغییرات را نیز تعیین نماید.

بررسی و کنترل مداوم عملکرد سایت

مدیر سایت همواره باید  از اینکه هیج مشکلی در سایت وجود ندارد اطمینان حاصل کند.  یکی از شیوه های عملی برای آگاهی از عملکرد مناسب یک سایت به این شرح است: یک مدیر سایت می تواند به صورت مرتب (مثلا ماهیانه) تمام فرم ‌های سایت را پر کند، عضو خبرنامه شوند، یک خرید از فروشگاه اینترنتی انجام ‌دهد و در تمام مسیرهای ارائه ی خدمات به طور شخصی ورود کند تا مطمئن شود که همه ی مراحل به درستی پیش می ‌رود و کاربران در این مسیرها با مشکلی مواجه نمی شوند. استخدام مدیر سایت دورکاری

در کنارتمام نکاتی که در این مقاله به آنها اشار کردیم می دانیم که امروزه دیگر اهمیت یک وب سایت در کسب وکارهای امروزی آشکار است. داشتن یک وب ‌سایت کاربردی یکی از مهمترین سرمایه ‌های یک شرکت فعال و یکی از ابزارهای قوی بازاریابی برای آن محسوب می شود. تولید و بارگذاری محتوای مناسب در سایت، تعیین استراتژی، طراحی و اجرای کمپین‌ های تبلیغاتی آنلاین از جمله کارهایی است که در نهایت منجر به افزایش کسب درآمد می گردد.

به این [نوشته] امتیاز دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر