متاورس چیست به زبان ساده

برای پاسخ سوال متاورس چیست به زبان ساده باید گفت مفهوم متاورس مفهومی است که همچنان در حال رشد است و به همین دلیل چندین تعریف درباره ی آن وجود دارد. در تعریفی ساده می توان گفت که متاورس یک قلمرو دیجیتالی است که امکان تعامل انسان ها با افراد دیگر یا شخصیت‌ های مجازی را فراهم می کند. در این قلمرو امکان برقراری ارتباط، همکاری، بازی، رسیدگی به امور کاری و تجاری، یا معاشرت وجود دارد. در پاسخ به سوال متاورس چیست ارز دیجیتال به بررسی تفاوت های متاورس با دنیای مجازی پرداخته می شود. ما می توانیم با کمک مانیتور یا گوشی ‌های هوشمند خود به فضای مجازی و شبکه ‌های اجتماعی وارد ‌شویم؛ اما در دنیای متاورس این تمام ذهن و بدن ما است که وارد این قلمرو می ‌شود. پس می توان گفت متاورس یک شبکه ی مجازی نیست بلکه یک دنیای مجازی است. مجموعه ‌ای از تکنولوژی ‌ها و گجت‌ های هوشمند ما را وارد دنیایی سه‌ بعدی – متاورس – می‌ کند و ما را از بعد زمان و مکان رها می‌ سازد. قوانین دنیای واقعی در دنیای متاورس وجود ندارد و در آنجا ما در قوانین خود را می ‌سازیم. در تعریف متاورس چیست می توان آن را به عنوان نسل جدید اینترنت دانست که از محیط‌ های مجازی سه بعدی آنلاین غیرمتمرکز و پایدار تشکیل شده است. به کمک استفاده از هدست ‌های واقعیت مجازی (VR)، عینک‌ های واقعیت افزوده (AR)، گوشی ‌های هوشمند، رایانه ‌های شخصی و کنسول ‌های بازی می توان به این دنیا راه یافت.

متاورس چیست به زبان ساده

متاورس چیست ارز دیجیتال و حضور در متاورس

در تعریف متاورس چیست ارز دیجیتال باید گفت که در جهان متاورس برای انجام تراکنش ‌های مالی از همان سیستم رمز‌ارزها استفاده می‌ شود. ارزهای دیجیتالی مانند بیت‌ کوین، بایننس، فلو، اتریوم و اسمارت چین مثال هایی از توکن‌ های متاورس هستند که با استفاده از آنها مفهوم مالکیت و دارایی در این قلمرو به عملی در می آید. حضور در متاورس باید به گونه ای باشد که فرد تا حد امکان، احساس واقعی بودن در آن داشته باشد. در متاورس برای افزایش احساس حضور، از دستگاه‌ ها و تکنولوژی‌ های جدید استفاده می شود. برای تجربه ی این نوع حضور می ‌توان از عینک ‌های سه بعدی و چند بعدی استفاده کرد. بدین ترتیب کاربران با استفاده از این عینک ‌ها و نمایشگرها، می توانند دنیای موجود در اطراف مخاطبان خود را به صورت سه بعدی لمس کنند. به کمک سنسورهایی در سر، دست، و پا می توان امکان شبیه ‌سازی حرکت و لمس را به وجود آورد. در ادامه ی توضیح متاورس چیست به زبان ساده و تشریح دیگر مزیت‌ های متاورس می توان به همین ایجاد حس واقعی در افراد اشاره کرد. در متاورس با استفاده از سرویس هایی مثل Horizon  فیس ‌بوک، گروهی از همکاران می توانند برای تشکیل یک جلسه دور یک میزمجازی گرد هم بیایند. به این ترتیب که با استفاده از گجت‌ های مخصوص فضای جلسه کاملا سه ‌بعدی است و افراد این گونه احساس می کنند که واقعا دور میز و در جلسه حضور دارند.

تفاوت‌های AR (واقعیت افزوده) و VR (واقعیت مجازی)

برای کامل شدن متاورس هنوز راه بسیاری در پیش است. اگر تا کنون از عینک‌ های سه ‌بعدی استفاده کرده باشید، حتما نام هایی همچون AR  و VR را نیز شنیده‌ اید. این دو مفهوم که دارای تفاوت‌ هایی هستند، کمک می کنند تا دنیای واقعی به دنیای مجازی اتصال پیدا کند. AR یا همان واقعیت افزوده با حفظ ارزش اولیه واقعیت موجود احساسات و ادراک ما را درگیر عناصر مجازی می ‌کند. واقعیت افزوده به کمک سنسورها یا دوربینی ما را وارد فضایی مجازی می کند تا بوها و چیزهایی را لمس کنیم که در واقعیت وجود ندارند. اما VR یا واقعیت مجازی به گونه ای است که ارزش ‌های اولیه ی واقعیت موجود را نیز تغییر می ‌دهد. واقعیت مجازی به شکل ۳۶۰ درجه در محیط قابل بازسازی است و ما با استفاده از گجت‌ های آن تجربه ‌ای کاملا متفاوت از دنیای واقعی خواهیم داشت. آنچه درباره ی آینده ی VR پیش‌بینی می ‌شود این است که بتوان با استفاده از قدرت ذهن دنیایی را که دوست داریم بسازیم. متاورس چیست به زبان ساده می گوید که متاورس از دو واژه ی متا (Meta) به معنی فراتر و یونیورس (Universe) به معنی جهان تشکیل شده است. پس متاورس (Metaverse) به معنی «فرا جهان» است. امروزه و با گسترش علم و تکنولوژی، بسیاری از فعالیت‌ های انجام شده در دنیای واقعی در متاورس نیز قابل انجام بوده و این امر می تواند در سال ‌های آینده در فعالیت ‌های بشر بسیار موثر عمل نماید. هم اینک متاورس چیست ارز دیجیتال سوال بسیاری از افراد است.

متاورس چیست به زبان ساده ؛ گجت‌ ها و سخت ‌افزارهای مورد استفاده

در ادامه ی مطلب متاورس چیست به زبان ساده گفته می شود که متاورس با فضای مجازی و شبکه ‌های اجتماعی موجود تفاوت‌ های اساسی دارد. البته ایجاد فضای مجازی و گسترش شبکه‌ های اجتماعی از پیش‌ نیازهای ضروری گسترش متاورس است. درباره ی متاورس چیست ارز دیجیتال باید گفت که متاورس سه ویژگی اساسی دارد که تفاوت های اساسی دنیای متاورس با فضای مجازی را بیان می کنند. «حضور»، «تعامل» و «استاندارد سازی» به عنوان سه ویژگی اساسی متاورس شناخته می شوند. اینترنت شبکه‌ ای غیرمتمرکز از کامپیوترها است که بدون دخالت هیچ نهاد و سازمان مرکزی شروع به فعالیت نموده است. در ادامه ی گسترش اینترنت هر کشور قوانین مختلفی را برای اداره ی آن وضع کرده اند. اما جهان متاورس به این گونه است که دیگر این قدرت به طور کامل از حیطه ی دخالت کشورها و قوانین آنها خارج شده است. به این ترتیب هیچ نهادی نمی تواند به محدود‌سازی و نظارت بر این فعالیت ‌ها در متاورس اقدام کند. محتوا در جهان متاورس در قالب متن، تصویر، صدا، ویدئو، آیتم‌ های سه‌ بعدی، پردازش‌ گرها و گجت‌ های فیزیکی ارائه می ‌شود. زبان ‌های برنامه‌ نویسی برای جهان متاورس شامل HTML ،JavaScript ،WebAssembly ،WebXR، زبان WebGPU Shader و … است. همچنین گجت‌ ها و سخت‌ افزارهای واقعیت مجازی مانند عینک هوشمند، تکنولوژی‌ های هپتیک و … مورد استفاده قرار می گیرند.

به این [نوشته] امتیاز دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر